Wyjazdy » Autokar

Dziwny jest ten kraj – majówka po bośniacku!

Termin

Zapisz się

Majówka w całości poświęcona Bośni i Hercegowinie łączy cechy wycieczki autokarowej i kameralnych wypraw minibusami. Zabieramy Was do najważniejszych miast, takich jak Mostar, Banja Luka oraz Sarajewo, gdzie spędzimy aż trzy noclegi oraz odkryjemy prawdziwe perełki podróżując kanionami do wodospadów, masywów Gór Dynarskich a nawet… piramid! Ostatnie dwie noce spędzimy nad samym Adriatykiem. Udajcie się z nami w inspirującą podróż po najciekawszym europejskim kraju, który jest naszym drugim domem!

 

Dzień 1

24.04.2020 – W godzinach wieczornych wyjazd z Polski (Łódź Kaliska, Dworzec PKS 19.00, Katowice Dworzec PKS Piotra Skargi, 22.00)

Dzień 2

Koło południa dojeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Zaczynamy od Parku Narodowego Una, gdzie przesiadamy się do lokalnych minibusów i szutrową drogą wzdłuż szmaragdowej rzeki Uny przejeżdżamy nad wodospad Strbacki Buk. Powitanie z Bośnią nad wodospadem i poczęstunek lokalnymi smakołykami. Po powrocie czas na wymianę waluty i zakwaterowanie w ścisłym centrum uroczego miasteczka Bihać w hotelu przy parku nad brzegiem Uny. Po czasie wolnym wieczór integracyjny w restauracji regionalnej z muzyką na żywo.

Dzień 3

Przejeżdżamy kanionem Uny do Bosanskiej Krupy. Wstęp do zawiłej historii Bośni robimy podczas spaceru na średniowieczną twierdzę, będącą również atrakcyjnym punktem widokowym. Po krótkiej przerwie ruszamy dalej opustoszałymi po ostatniej wojnie terenami Krajny w okolice miejscowości Donji Kamengrad, gdzie zobaczymy bajkowy, niemal 50-metrowy wodospad na rzece Bliha. Od parkingu do wodospadu czeka nas ok 20-minutowy spacer. Po przejeździe do Banja Luki, największego miasta serbskiego entitetu – Republiki Serbskiej czeka nas spacer po centrum (Sobór Chrystusa Zbawiciela, Plac Krainy, Twierdza Kastel, meczet Ferhadija) oraz czas wolny na obiad. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie.

Dzień 4

Po śniadaniu ruszamy na południe wzdłuż rzeki Vrbas. Czeka nas widokowy przejazd kanionem do historycznego miasta Jajce. Tutaj odwiedzimy muzeum poświęcone Jugosławii i zobaczymy kolejny imponujący wodospad. Kontynuując podróż przez środkową Bośnię kierujemy się do niegdysiejszej stolicy kraju, Travnika. Po przerwie obiadowej w mieście słynącym z najlepszych ćevapčići w Bośni przejeżdżamy do Visoko, by zobaczyć kontrowersyjne ‘bośniackie piramidy’ będące od kilku lat przedmiotem sporu naukowców. Wiek piramid oceniany jest nawet na 14 tysięcy lat. Czeka nas spacer z przewodnikiem oraz prelekcja w tunelach Piramidy Słońca. Przejazd do Sarajewa. Zakwaterowanie w hotelu Hollywood**** W stolicy spędzimy dwa dni i trzy noce.

Dzień 5 - 6

Zwiedzanie jednego z najciekawszych europejskich miast, hipnotyzującego Sarajewa. Odwiedzimy miejsca historyczne upamiętniające okres osmański, austro-węgierski oraz liczne konflikty, w tym obie wojny światowe oraz oblężenie miasta podczas konfliktu lat 90’ i rozpadu Jugosławii. Tutaj mieszkamy i pokazujemy Wam autentyczne Sarajewo pełne smaczków, zaułków i lokalnych ciekawostek. Odwiedzamy zatem nie tylko Bascarsiję, Most Łaciński czy Aleję Snajperów ale także m. in: Tunel Nadziei, ekspozycje poświęcone oblężeniu miasta, punkt widokowy Żuta Tabija, meczet Begova Dzamija (z prelekcją Imama), Ferhadiję. Przed czasem wolnym polecamy Wam najlepsze restauracje, kawiarnie oraz ‘kafany’ ulubione przez miejscowych, do których nie dociera większość przyjezdnych. Wieczorem czeka nas regionalna impreza z bałkańską muzyką na żywo. Nazajutrz chętni mogą pospać dłużej, mamy czas na indywidualną eksplorację miasta, korzystanie z atrakcji hotelowych (kąpielisko termalne, basen, sauna, kręgielnia, bilard) lub udział w proponowanej przez nas wycieczce fakultatywnej – szczegóły wkrótce.

Dzień 7

Po śniadaniu ruszamy na południe kraju. W drodze do serca Hercegowiny zrobimy krótką przerwę w urokliwym Konjicu słynącym z kamiennego mostu ‘Stara Ćuprija’ oraz w malowniczo położonej Jablanicy, tuż obok instalacji poświęconej partyzantom Josipa Broza Tity i Bitwie nad Neretwą. Przejazd kanionem błękitnej Neretwy do perełki Bałkanów czyli Mostaru będzie dla nas wstępem do ‘chorwackiej’ części wyjazdu. Miasto podzielone jest na część boszniacką oraz chorwacką oraz w pewnym uproszczeniu muzułmańską i katolicką. Po zwiedzaniu starówki ze słynnym Starym Mostem, Kujundžiluk, meczet Koski mamy czas wolny na indywidualne spacery oraz obiad. W drodze nad morze odwiedzamy także kameralny Počitelj nazywany Bośnią w pigułce. gdzie z chętnymi wejdziemy na średniowieczną twierdzę pamiętającą dynastię Kotromanić. Jest ona świetny punktem widokowym na miasteczko oraz Neretwę. Dojazd do Neum – bośniackiego miasta na wybrzeżu Adriatyku i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 8

Po śniadaniu czas wolny na plażowanie i spacery po Neum. Wieczorem impreza pożegnalna.

Dzień 9

Śniadanie. Późne wykwaterowanie. Koło południa wyjazd do Polski.

Dzień 10

Dojazd do Polski we wczesnych godzinach rannych.

Cena

1590 zł + 130 EUR

W cenie

7 noclegów ze śniadaniami w hotelach/pensjonatach; transport autokarem klasy VIP (wc, minibar,TV); ubezpieczenie KL NNW, opieka pilota, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, opłaty klimatyczne/taksy. Kwota 130 € obejmuje: system Tour-Guide, lokalnych przewodników, bilety wstępu do odwiedzanych obiektów, m.in.: Parku Narodowego Una, Muzeum Jugosławii w Jajce, wizyta w piramidach w Visoko, Tunel Nadziei, meczet Begova Dzamija.

Płatne dodatkowo

Obiadokolacje (ok 10 – 15 € dziennie)

WYCIECZKA FAKULTATYWNA:  Bijelasnica – Umoljani – Lukomir
Wyjazd minibusami w pasmo górskie Bjelašnicy, której szczyt sięga 2067 metrów n.p.m. To właśnie na Bjelašnicy i sąsiadującym z nią Igmanie, odbyła się większość konkurencji podczas zimowej olimpiady w 1984r. Niewiele ponad godzinę jazdy od Sarajewa zaczyna się kraina dziewiczych pejzaży, którą pokonamy wąskimi, miejscami szutrowymi, górskimi drogami. Na początek zatrzymamy się w słynnym kurorcie Babin Do, następnie przejedziemy do wioski Umoljani, która słynie z meczetu, którym podczas ostatniej wojny przechowywano sarajewską hagadę oraz ze stećków – średniowiecznych rzeźbionych nagrobków, które w 2016 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Głównym punktem naszej górskiej wycieczki będzie najwyżej położona zamieszkała wioska w Bośni i Hercegowinie – Lukomir, położona na wysokości 1495m n.p.m. W trakcie wycieczki czeka nas degustacja lokalnych specjałów. 
Koszt: 30 EUR

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość