Wyjazdy » Samolot

Premium: Bośnia na siódemkę!
(samolotem/7dni)

Termin

15 - 22.05

Zapisz się

Tygodniowy program PREMIUM czyli bośniackie „must see” dla wymagających. Wycieczka o wysokim standardzie świadczeń z bogatym planem zwiedzania realizowanym bez pośpiechu, z krótkimi przejazdami dziennymi (do 4 godzin) dla kameralnych grup (do 15 osób). Komfortowa forma podróży oparta na dobrych noclegach gdzie akcent położony na historię i kulturę kraju jest nie mniejszy niż na odkrywanie podniebieniem czyli gastronomię i liczne degustacje. Program nie jest obciążający fizycznie. 

 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

 

Dzień 1

Przelot linią LOT: Warszawa – Sarajewo. Na lotnisku w Sarajewie czeka na nas komfortowy minibus. Zaczynamy od nieco ponad godzinnego przejazdu do dawnej stolicy kraju, Travnika gdzie czeka nas powitanie z Bośnią lokalnymi specjałami w kultowej restauracji: ćevapići z kajmakiem, suđukice, zupy, sałatka šopska z trawnickim białym serem. Miasto słynące dziś z medresy, 'dwóch szkół pod jednym dachem’ oraz wielu burzliwych historii, w którym urodził się i o którym często pisał noblista Ivo Andrić najlepiej podziwiać ze średniowiecznej twierdzy. Po obiedzie udamy się tutaj na kawę i kieliszek lokalnej rakii. Dzień zakończymy w królewskim mieście nad wodospadem, Jajce. Odwiedzimy tu także miejsce gdzie w 1943 rodziła się Jugosławia na czele z Josipem Brozem Tito. Wieczór spędzimy na starówce lub nad pobliskim jeziorem Plivsko. Nocleg w renomowanym hotelu.

Dzień 2

Zjawiskowym kanionem rzeki Vrbas udajemy się do Banja Luki, stolicy serbskiego entitetu i drugiego największego miasta w kraju. Przed nami spacer podczas którego zobaczymy najciekawsze atrakcje – twierdzę Kaštel oraz meczet Ferhadiję. Przed nam także krótka wizyta muzeum Republiki Serbskiej i nieco historii w sali poświęconej obozowi koncentracyjnemu w Jasenovcu. Po obiedzie w zachwalanej przez Roberta Makłowicza restauracji Kazamat w murach średniowiecznego twierdzę Kaštelu ruszymy w głąb tzw. Krajiny przez Prijedor, Sanski Most w tereny szczególnie dotknięte wojną lat 90-tych. W dolinie rzeki Bliha zejdziemy pod niemal 50-metrowy wodospad – jedną z lokalnych perełek niedostępnych dla masowej turystyki. Komu niestraszna zimna woda, ma okazję do kąpieli która na długo zostanie w pamięci :) Kontynuujemy przejazd przez tereny szczególnie dotknięte wojną – niemal zupełnie opustoszałe wioski przy granicy Federacji BiH i Republiki Serbskiej. Na horyzoncie wśród dzikich, lesistych wzgórz pojawia się góra Grmeč, u której podnóży corocznie organizowane są wali byków czyli ’bosanska korida’. Dojeżdżamy do Bosanskiej Krupy, historycznego miasteczka nad szmaragdową rzeką Uną. Choć zwykle milczą o niej przewodniki, można tu m.in uchwycić w jednym kadrze świątynie trzech wyznań, ducha dawnej Jugosławii. Degustacją lokalnych specjałów na średniowiecznej twierdzy, z której roztacza się najlepszy widok na miasteczko i rzekę, kończymy zwiedzanie na dziś. Nocleg w hotelu na przedmieściach.

Dzień 3

Po śniadaniu ruszamy w panoramiczny przejazd kanionem rzeki UNY do Bihacia. Tego dnia odkrywamy prawdziwe perły Bałkanów – imponujące wodospady Štrbački Buk i Martin Brod, które z uwagi na swoje położenie i konieczność dojazdu szutrowymi drogami nie są dostępne dla masowej turystyki. W parku czeka nas UNA piknik z degustacją lokalnych specjałów. W miejscowości Drvar odwiedzimy jeden z pomników historii Jugosławii czyli jaskinię, w której Josip Broz Tito ukrył się przed hitlerowcami w czasie desantu na Drvar. W Bosanskim Grahovie zobaczymy dom, w którym urodził się Gavrilo Princip. Jego zamach na Franciszka Ferdynanda w Sarajewie przeszedł do historii jako początek I wojny światowej. Wieczór spędzimy nad zjawiskowym jeziorem Ramsko. Kolacja i nocleg w apartamentach z panoramą jeziora.

Dzień 4

Rano udamy się na eksplorację jeziora Ramsko. Podczas rejsu degustacja lokalnych specjałów – wina, serów, dojrzewającej wędliny oraz rakii. Po rejsie przejazd do Jablanicy i przerwa przy instalacji upamiętniającej partyzancką obronę przed Niemcami – Bitwę nad Neretwa. W Dolnej Jablanicy zrobimy przerwę obiadową w jednej z restauracji słynących z najlepszej jagnięciny na Bałkanach. W godzinach popołudniowych odwiedzimy najlepszą regionalną winiarnię. Przed nami degustacja wielu gatunków hercegowińskiego wina, rakii oraz poczęstunek. Stąd mamy już bardzo blisko do Mostaru, który zobaczymy w najlepszym wydaniu: bez tłumów, po zachodzie słońca, kiedy miasto opuszczą autokary pełne uczestników jednodniowych wycieczek fakultatywnych z chorwackiego wybrzeża. Zwiedzamy miasto uznawane za symboliczną granicę Wschodu i Zachodu i jego ‘pocztówkową’ orientalną starówkę ze słynnym, kamiennym Starym Mostem nad rzeką Neretwą. Nocleg w słynnym hotelu Kriva Ćuprija w sercu starego miasta.

Dzień 5

Z Mostaru udamy się do mniej znanych perełek Hercegowiny. W Blagaju odwiedzimy klasztor Derwiszów malowniczo położony nad źródłem rzeki Buny, a w Počitelju będziemy mieli okazję wejść do jednego z najładniejszych meczetów na Bałkanach oraz podziwiać przełom Neretwy ze średniowiecznej twierdzy górującej nad miasteczkiem. W malowniczym Konjicu czyli mieście ‘granicy’ pomiędzy Bośnią i Hercegowiną zobaczymy średniowieczny turecki most oraz odwiedzimy pobliski jugosłowiański bunkier przeciwatomowy Tity. Ten do niedawna tajny schron zbudowany został we wnętrzu góry na terenie jednostki wojskowej, a do jego odwiedzin potrzebna jest zgoda bośniackiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Późnym popołudniem przejazd do najciekawszego miasta na Bałkanach. Nocleg w 5* hotelu ze spa, basenem i kręgielnią.

Dzień 6

Dziś zwiedzamy Sarajewo. Przejdziemy słynną Aleją Snajperów. Spacerując wzdłuż rzeki Miljacka zobaczymy liczne budowle z okresu austro-węgierskiego oraz najstarszą, otomańską część miasta. Zatrzymamy się przy Moście Łacińskim, miejscu zamachu na Franciszka Ferdynanda, który był bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej. Zobaczymy cerkiew prawosławną, katolicką Katedrę Serca Jezusowego, a także tradycyjne tureckie centrum kupieckie – Bezistan i oczywiście najsłynniejszą część starego miasta, Baščarsiję. Niegdyś wyłącznie handlowa, a dziś częściowo zamieszkana Baščarsija to zagłębie tradycyjnych bośniackich kawiarni, restauracji i zakładów rzemieślniczych. Wszechobecny zapach kawy popijanej z ręcznie robionych imbryków, dymu nargili (sziszy) oraz smażonej wołowiny w centrum sarajewskiej starówki będzie towarzyszył nam aż do wieczora. Wieczór przy muzyce na żywo w restauracji browaru Sarajevska Pivara.

Dzień 7

Dziś kontynuujemy zwiedzanie okolic Sarajewa. Odwiedzimy najlepsze punkty widokowe na górze Trebević z historycznym torem saneczkowo-bobslejowym. Zwiedzanie zakończymy panoramą zachodu słońca nad Sarajewem z punktu widokowego Zmajevac. Po odpoczynku w hotelu zapraszamy na kolację z muzyką na żywo w restauracji sarajewskiego browaru.

Dzień 8

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Sarajewie. Wylot do Polski o godzinie 12.

Cena

5490 zł / osoba w pokoju 2-osobowym
6300 zł / osoba w pokoju 1-osobowym

*cena może ulegać zmianie w zależności od cen biletów lotniczych *istnieje możliwość dolotu z innego europejskiego lotniska i indywidualnej kalkulacji (kontakt mailowy)

Cena zawiera: przelot samolotem (Warszawa – Sarajevo – Warszawa) z bagażem rejestrowanym do 21 kg oraz bagażem podręcznym, transfery klimatyzowanym, komfortowym busem z lokalnym kierowcą, 7 noclegów premium w pokojach 2-osobowych, 2 posiłki dziennie, opłaty drogowe, opiekę pilota, który od lat związany jest z Bośnią, ubezpieczenie Signal Iduna zakres rozszerzony, opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

kwoty 140 EUR na wstępy, degustacje, wizytę w winiarni, taksy klimatyczne. Zapisy i informacje dodatkowe: pociagnabalkany@gmail.com

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość