Wyjazdy » Autokar

Majówka – Bośnia i Hercegowina z prądem!

Termin

26.04.2024 - 5.05.2024

Zapisz się

Udajcie się ze mną w inspirującą podróż „z prądem” – wzdłuż najpięknięjszych rzek Bośni i Hercegowiny, najbardziej magicznego kraju na bałkańskiej mapie. Poznacie urok Mostaru, Jajce, Travnika, Sarajewa ale odkryjemy też prawdziwe perełki, skrywane z dala od masowej turystyki kaniony, wodospady, średniowieczne twierdze, a nawet piramidy. Przed powrotem do Polski odpoczniemy w adriatyckim kurorcie w hotelu nad samym morzem!

 

Dzień 1

Wyjazd z Polski w piątek w godzinach wieczornych (Łódź, godzina 18.30 Katowice ok 21.20)

Dzień 2

Koło południa dojedziemy na przejście graniczne Izacic zaczynając tygodniową przygodę z Bośnią i Hercegowiną. Zaczniemy od Parku Narodowego Una, gdzie lokalnym busem ruszymy szutrową drogą wzdłuż szmaragdowej rzeki Uny przejeżdżamy nad najładniejszy wodospad regionu czyli Štrbacki Buk. Tutaj na dobre przywitamy się z Bośnią podczas degustacji lokalnych smakołyków tj kraijška pastrma, kulen, livansjki ser, regionalne alkohole – wino i rakija. Powrót 'doliną bohaterów’ do Bihacia gdzie czeka na nas hotel w ścisłym centrum miasteczka. Po czasie wolnym na wymianę waluty zaprosimy na wieczór integracyjny w restauracji regionalnej :)

Dzień 3

Przejeżdżamy kanionem Uny do Bosanskiej Krupy. Podczas spaceru na średniowieczną twierdzę, będącą również atrakcyjnym punktem widokowym poznamy burzliwą historię Kraijny. Po krótkiej przerwie ruszamy w podróż daleką od utartych szlaków turystycznych. Lokalnymi dróżkami przez wzgórza tzw ‚Kraijny’ udajemy się w okolice miejscowości Donji Kamengrad, gdzie zobaczymy bajkowy, niemal 50-metrowy wodospad na rzece Bliha. Wczesnym wieczorem kwaterujemy się w hotelu.

Dzień 4

Po śniadaniu ruszamy na południe wzdłuż rzeki Vrbas. Przed nami przejazd panoramiczną, krętą drogą przez zakola i pejzaże wysokiego kanionu Vrbasa. Po niecałych dwóch godzinach docieramy do historycznego miasteczka Jajce, bajkowo położonego w dolinie gdzie rzeka Pliva wpada do Vrbasu. Tutaj odwiedzimy muzeum poświęcone Jugosławii i zobaczymy największą atrakcję miasta, kolejny imponujący wodospad. Kontynuując podróż przez środkową Bośnię kierujemy się do niegdysiejszej stolicy kraju, Travnika. Po przerwie obiadowej w mieście słynącym z najlepszych ćevapčići w Bośni przejeżdżamy do Visoko, by zobaczyć kontrowersyjne ‘bośniackie piramidy’ będące od kilku lat przedmiotem sporu naukowców. Wiek piramid oceniany jest nawet na 14 tysięcy lat. Czeka nas spacer z przewodnikiem oraz prelekcja w tunelach Piramidy Słońca. Stąd do Sarajewa mamy już bardzo blisko. Po zakwaterowaniu w stołecznym hotelu możemy odetchnąć: przed nami zasłużony odpoczynek w postaci trzech noclegów w jednym miejscu. Hotel dysponuje basenem olimpijskim, strefą SPA, kręgielnią, salą bilardową.

Dni 5 i 6

Zwiedzanie jednego z najciekawszych europejskich miast, hipnotyzującego Sarajewa. Odwiedzimy miejsca historyczne upamiętniające okres osmański, austro-węgierski oraz liczne konflikty, w tym obie wojny światowe oraz oblężenie miasta podczas konfliktu lat 90’ i rozpadu Jugosławii. Tutaj mieszkamy i pokazujemy Wam autentyczne Sarajewo pełne smaczków, zaułków i lokalnych ciekawostek. Odwiedzamy zatem nie tylko Bascarsiję, Most Łaciński czy Aleję Snajperów ale także m. in: Tunel Nadziei, ekspozycje poświęcone oblężeniu miasta, punkt widokowy Żuta Tabija, meczet Begova Dzamija (z prelekcją Imama), Ferhadiję. Przed czasem wolnym polecamy Wam najlepsze restauracje, kawiarnie oraz ‘kafany’ ulubione przez miejscowych, do których nie dociera większość przyjezdnych. Wieczorem czeka nas regionalna impreza z bałkańską muzyką na żywo. Nazajutrz chętni mogą pospać dłużej, mamy czas na indywidualną eksplorację miasta, korzystanie z atrakcji hotelowych (kąpielisko termalne, basen, sauna, kręgielnia, bilard) lub udział w proponowanej przez nas wycieczce fakultatywnej – szczegóły wkrótce.

Dzień 7

Po śniadaniu ruszamy na południe kraju. W drodze do serca Hercegowiny zrobimy krótką przerwę w urokliwym Konjicu słynącym z kamiennego mostu ‘Stara Ćuprija’ oraz w malowniczo położonej Jablanicy, tuż obok instalacji poświęconej partyzantom Josipa Broza Tity i Bitwie nad Neretwą. Przejazd kanionem błękitnej Neretwy do perełki Bałkanów czyli Mostaru będzie dla nas wstępem do ‘chorwackiej’ części wyjazdu. Miasto podzielone jest na część boszniacką oraz chorwacką oraz w pewnym uproszczeniu muzułmańską i katolicką. Po zwiedzaniu starówki ze słynnym Starym Mostem, Kujundžilukiem, meczetem Koski Paszy mamy czas wolny na indywidualne spacery oraz obiad. W drodze nad morze odwiedzamy także kameralny Počitelj nazywany Bośnią w pigułce gdzie z chętnymi wejdziemy na średniowieczną twierdzę pamiętającą dynastię Kotromanić. Jest ona świetny punktem widokowym na miasteczko oraz Neretwę. Dojazd do Neum – bośniackiego miasta na wybrzeżu Adriatyku i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 8

Po śniadaniu czas wolny na plażowanie i spacery po Neum. Wieczorem impreza pożegnalna na plaży.

Dzień 9

Śniadanie. Późne wykwaterowanie. Koło południa wyjazd do Polski.

Dzień 10

Dojazd do Polski we wczesnych godzinach rannych w niedzielę.

Cena

3649 zł / osoba FIRST MINUTE: 3299 zł / osoba (do wyczerpania puli promocyjnej) W cenie: 7 noclegów (6 z dwoma posiłkami, 1 ze śniadaniem) w dobrych hotelach (niektóre z basenami); transport autokarem klasy VIP (wc, minibar,TV) lub minibusem, ubezpieczenie KL NNW, opieka pilota, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, opłaty klimatyczne/taksy. *do ceny należy doliczyć 130 € (obejmuje: system Tour-Guide, lokalnych przewodników, bilety wstępu do odwiedzanych obiektów, m.in.: Parku Narodowego Una, Muzeum Jugosławii w Jajce, wizyta w piramidach w Visoko, Tunel Nadziei, meczet Begova Dzamija) Płatne dodatkowo: fakultatywna wycieczka z Sarajewa (informacje wkrótce), wydatki własne Zapisy przed fanpage, mejla pociagnabalkany@gmail.com lub formularz na naszej stronie www.pociagnabalkany.pl

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość