Wyjazdy » Autokar

Majówka po bośniacku!

Termin

29.04.2022 - 8.05.2022

Zapisz się

Majówka w całości poświęcona Bośni i Hercegowinie łączy cechy wycieczki autokarowej i kameralnych wypraw minibusami. Zabierzemy Was do miast takich jak Mostar, Banja Luka oraz oczywiście Sarajewo, gdzie spędzimy aż trzy noce. Odkryjemy prawdziwe perełki podróżując kanionami do wodospadów, masywów Gór Dynarskich a nawet… piramid. Ostatnie dwie noce spędzimy nad samym Adriatykiem. Udajcie się z nami w inspirującą podróż po najciekawszym europejskim kraju, który jest naszym drugim domem!

Dzień 1

Wyjazd z Polski w piątek w godzinach wieczornych (Łódź Kaliska, Dworzec autobusowy ok 19.00, Katowice Dworzec Autobusowy ok 22.30)

Dzień 2

W godzinach południowych dojazd do Bośni i Hercegowiny. Zaczynamy od Parku Narodowego Una, gdzie przesiadamy się do lokalnych minibusów i szutrową drogą wzdłuż szmaragdowej rzeki Uny przejeżdżamy nad wodospad Strbacki Buk. Powitanie z Bośnią nad wodospadem i poczęstunek lokalnymi smakołykami. Po powrocie czas na wymianę waluty i zakwaterowanie w ścisłym centrum uroczego miasteczka Bihać w hotelu przy parku nad brzegiem Uny. Po czasie wolnym wieczór integracyjny w restauracji regionalnej z muzyką na żywo.

Dzień 3

Przejeżdżamy kanionem Uny do Bosanskiej Krupy. Podczas spaceru na średniowieczną twierdzę, będącą również atrakcyjnym punktem widokowym opowiemy Wam więcej o historii kraju. Po krótkiej przerwie ruszamy w podróż daleką od utartych szlaków turystycznych. Lokalnymi dróżkami przez wzgórza tzw ‚Kraijny’ udajemy się w okolice miejscowości Donji Kamengrad, gdzie zobaczymy bajkowy, niemal 50-metrowy wodospad na rzece Bliha. Od parkingu do wodospadu czeka nas ok 20-minutowy spacer. Po przejeździe do Banja Luki, największego miasta serbskiego entitetu – Republiki Serbskiej, czeka nas spacer po centrum (Sobór Chrystusa Zbawiciela, Plac Krainy, Twierdza Kastel, meczet Ferhadija) oraz czas wolny na późny obiad. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie.

Dzień 4

Po śniadaniu ruszamy na południe wzdłuż rzeki Vrbas. Czeka nas widokowy przejazd kanionem do historycznego miasta Jajce. Tutaj odwiedzimy muzeum poświęcone Jugosławii i zobaczymy kolejny imponujący wodospad. Kontynuując podróż przez środkową Bośnię kierujemy się do niegdysiejszej stolicy kraju, Travnika. Po przerwie obiadowej w mieście słynącym z najlepszych ćevapčići w Bośni przejeżdżamy do Visoko, by zobaczyć kontrowersyjne ‘bośniackie piramidy’ będące od kilku lat przedmiotem sporu naukowców. Wiek piramid oceniany jest nawet na 14 tysięcy lat. Czeka nas spacer z przewodnikiem oraz prelekcja w tunelach Piramidy Słońca. Przejazd do Sarajewa. Zakwaterowanie. W stolicy spędzimy dwa dni i trzy noce w hotelu z basenem, kręgielnią oraz wieloma atrakcjami.

Dni 5 i 6

Zwiedzanie jednego z najciekawszych europejskich miast, hipnotyzującego Sarajewa. Odwiedzimy miejsca historyczne upamiętniające okres osmański, austro-węgierski oraz liczne konflikty, w tym obie wojny światowe oraz oblężenie miasta podczas konfliktu lat 90’ i rozpadu Jugosławii. Tutaj mieszkamy i pokazujemy Wam autentyczne Sarajewo pełne smaczków, zaułków i lokalnych ciekawostek. Odwiedzamy zatem nie tylko Bascarsiję, Most Łaciński czy Aleję Snajperów ale także m. in: Tunel Nadziei, ekspozycje poświęcone oblężeniu miasta, punkt widokowy Żuta Tabija, meczet Begova Dzamija (z prelekcją Imama), Ferhadiję. Przed czasem wolnym polecamy Wam najlepsze restauracje, kawiarnie oraz ‘kafany’ ulubione przez miejscowych, do których nie dociera większość przyjezdnych. Wieczorem czeka nas regionalna impreza z bałkańską muzyką na żywo. Nazajutrz chętni mogą pospać dłużej, mamy czas na indywidualną eksplorację miasta, korzystanie z atrakcji hotelowych (kąpielisko termalne, basen, sauna, kręgielnia, bilard) lub udział w proponowanej przez nas wycieczce fakultatywnej – szczegóły wkrótce.

Dzień 7

Po śniadaniu ruszamy na południe kraju. W drodze do serca Hercegowiny zrobimy krótką przerwę w urokliwym Konjicu słynącym z kamiennego mostu ‘Stara Ćuprija’ oraz w malowniczo położonej Jablanicy, tuż obok instalacji poświęconej partyzantom Josipa Broza Tity i Bitwie nad Neretwą. Przejazd kanionem błękitnej Neretwy do perełki Bałkanów czyli Mostaru będzie dla nas wstępem do ‘chorwackiej’ części wyjazdu. Miasto podzielone jest na część boszniacką oraz chorwacką oraz w pewnym uproszczeniu muzułmańską i katolicką. Po zwiedzaniu starówki ze słynnym Starym Mostem, Kujundžilukiem, meczetem Koski Paszy mamy czas wolny na indywidualne spacery oraz obiad. W drodze nad morze odwiedzamy także kameralny Počitelj nazywany Bośnią w pigułce gdzie z chętnymi wejdziemy na średniowieczną twierdzę pamiętającą dynastię Kotromanić. Jest ona świetny punktem widokowym na miasteczko oraz Neretwę. Dojazd do Neum – bośniackiego miasta na wybrzeżu Adriatyku i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 8

Po śniadaniu czas wolny na plażowanie i spacery po Neum. Wieczorem impreza pożegnalna

Dzień 9

Śniadanie. Późne wykwaterowanie. Koło południa wyjazd do Polski.

Dzień 10

Dojazd do Polski we wczesnych godzinach rannych w niedzielę

Cena

CENA: !! PROMOCJA BLACK FRIDAY 25.11 – 30.11!! 1790 zamiast 2190 zł / osoba *do ceny należy doliczyć 130 € (wstępy, taksy klimatyczne oraz miejskie, wynajem systemu tour-guide, przewodników miejskich) W cenie: 7 noclegów ze śniadaniami w formie bufetu szwedzkiego w dobrych hotelach (niektóre z basenami); transport autokarem klasy VIP (wc, minibar,TV) lub minibusem, ubezpieczenie KL NNW, opieka pilota, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, opłaty klimatyczne/taksy. Kwota 130 € obejmuje: system Tour-Guide, lokalnych przewodników, bilety wstępu do odwiedzanych obiektów, m.in.: Parku Narodowego Una, Muzeum Jugosławii w Jajce, wizyta w piramidach w Visoko, Tunel Nadziei, meczet Begova Dzamija. Płatne dodatkowo Obiadokolacje we własnym zakresie (w dobrej, niedrogiej lokalnej gastronomii za poleceniem prowadzących wyjazd) lub organizowane przez pilota (ok 10 – 15 € dziennie) oraz fakultatywna wycieczka z Sarajewa (informacje wkrótce) Zapisy przed fanpage, mejla pociagnabalkany@gmail.com lub formularz na naszej stronie www.pociagnabalkany.pl

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość