Wyjazdy » Samolot

Bośnia w 7dni PREMIUM
Samolotem z Polski bez przesiadek

Termin

23.07-30.07 (brak miejsc), 8-15.10.2022 -

Zapisz się

Krótki opis programu: Bośnia w 7dni PREMIUM czyli bośniackie „must see” dla wymagających. Program objazdowy o podwyższonym standardzie świadczeń z bogatym planem zwiedzania realizowanym bez pośpiechu, z krótkimi przejazdami dziennymi (do 4 godzin) dla kameralnych grup (do 15 osób). Komfortowa forma zwiedzania oparta na dobrych noclegach gdzie akcent położony na historię i kulturę kraju jest nie mniejszy niż na odkrywanie podniebieniem czyli gastronomię i liczne degustacje. Program nie jest obciążający fizycznie. 

Wyjazd możemy zorganizować na zamówienie również w innym terminie.

 

 

Dzień 1

Przelot Warszawa – Sarajewo. Przejazd do dawnej stolicy kraju, Travnika gdzie czeka nas powitanie z Bośnią lokalnymi specjałami w kultowej restauracji. Po obiedzie i kawie po bośniacku przejazd wzdłuż rzeki Vrbas do Jajce – królewskiego miasta na wodospadzie, gdzie spędzimy noc. Poza słynnym wodospadem odwiedzimy tu także katakumby oraz muzeum poświęcone Jugosławii. Wieczór integracyjny na starówce lub nad jeziorem Plivsko. Nocleg w renomowanym hotelu.

Dzień 2

Przejazd zjawiskowym kanionem Vrbasa z przerwami na punktach widokowych. Dojazd do Banja Luki, stolicy serbskiego entitetu i drugiego największego miasta w kraju. Przed nami spacer podczas którego zobaczymy najciekawsze atrakcje – twierdzę Kaštel oraz meczet Ferhadiję. Przed nam także krótka wizyta muzeum Republiki Serbskiej i nieco historii w sali poświęconej obozowi koncentracyjnemu w Jasenovcu. Po obiedzie w zachwalanej przez Roberta Makłowicza restauracji Kazamat w murach średniowiecznego twierdzę Kaštelu ruszymy w głąb tzw. Krajiny przez Prijedor, Sanski Most w tereny szczególnie dotknięte wojną lat 90-tych. W dolinie rzeki Bliha udamy się na spacer pod niemal 60-metrowy wodospad – jedną z lokalnych perełek niedostępnych dla masowej turystyki. Dla chętnych możliwość orzeźwiającej kąpieli J Dzisiejsze zwiedzanie zakończymy wizytą na średniowiecznej twierdzy w Bosanskiej Krupie. Przejazd na nocleg do hotelu z basenem.

Dzień 3

Po śniadaniu panoramiczny przejazd kanionem rzeki UNY do Bihacia. Tego dnia odkrywamy prawdziwe perły Bałkanów – imponujące wodospady Štrbački Buk i Martin Brod, które z uwagi na swoje położenie i konieczność dojazdu szutrowymi drogami nie są dostępne dla masowej turystyki. W parku UNA piknik z degustacją lokalnych specjałów. W miejscowości Drvar odwiedzimy jeden z pomników historii Jugosławii czyli jaskinię, w której Josip Broz Tito ukrył się przed hitlerowcami w czasie desantu na Drvar. W Bosanskim Grahovie zobaczymy dom, w którym urodził się Gavrilo Princip. Jego zamach na Franciszka Ferdynanda w Sarajewie przeszedł do historii jako początek I wojny światowej. Wieczór spędzimy nad zjawiskowym jeziorem Ramsko. Kolacja i nocleg w nowych apartamentach z panoramą jeziora.

Dzień 4

Rano udamy się na eksplorację jeziora Ramsko. Podczas rejsu degustacja lokalnych specjałów – wina, serów, dojrzewającej wędliny oraz rakii. Po rejsie przejazd do Jablanicy i przerwa przy instalacji upamiętniającej partyzancką obronę przed Niemcami – Bitwę nad Neretwa. W Dolnej Jablanicy zrobimy przerwę obiadową w jednej z restauracji słynących z najlepszej jagnięciny na Bałkanach. W godzinach popołudniowych wizyta w najlepszej regionalnej winiarni. Przed nami degustacja wielu gatunków wina, rakii oraz poczęstunek. Dojazd do Mostaru w godzinach wieczornych tak żeby urok miasta poznać już bez tłumów, po zachodzie słońca, kiedy miasto opuszczą autokary pełne uczestników jednodniowych wycieczek fakultatywnych z chorwackiego wybrzeża. Zwiedzamy miasto uznawane za symboliczną granicę Wschodu i Zachodu i jego ‘pocztówkową’ orientalną starówkę ze słynnym, kamiennym Starym Mostem nad rzeką Neretwą. Nocleg w słynnym hotelu Kriva Ćuprija w sercu starego miasta.

Dzień 5

Z Mostaru udamy się do mniej znanych perełek Hercegowiny. W Blagaju odwiedzimy klasztor Derwiszów malowniczo położony nad źródłem rzeki Buny, a w Počitelju będziemy mieli okazję wejść do jednego z najładniejszych meczetów na Bałkanach oraz podziwiać przełom Neretwy ze średniowiecznej twierdzy górującej nad miasteczkiem. W malowniczym Konjicu czyli mieście ‘granicy’ pomiędzy Bośnią i Hercegowiną zobaczymy średniowieczny turecki most oraz odwiedzimy pobliski jugosłowiański bunkier przeciwatomowy Tity. Ten do niedawna tajny schron zbudowany został we wnętrzu góry na terenie jednostki wojskowej, a do jego odwiedzin potrzebna jest zgoda bośniackiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Późnym popołudniem przejazd do najciekawszego miasta na Bałkanach. Nocleg w 5* hotelu ze spa, basenem i kręgielnią.

Dzień 6

Przejdziemy słynną Aleją Snajperów. Spacerując wzdłuż rzeki Miljacka zobaczymy liczne budowle z okresu austro-węgierskiego oraz najstarszą, otomańską część miasta. Zatrzymamy się przy Moście Łacińskim, miejscu zamachu na Franciszka Ferdynanda, który był bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej. Zobaczymy cerkiew prawosławną, katolicką Katedrę Serca Jezusowego, a także tradycyjne tureckie centrum kupieckie – Bezistan i oczywiście najsłynniejszą część starego miasta, Baščarsiję. Niegdyś wyłącznie handlowa, a dziś częściowo zamieszkana Baščarsija to zagłębie tradycyjnych bośniackich kawiarni, restauracji i zakładów rzemieślniczych. Wszechobecny zapach kawy popijanej z ręcznie robionych imbryków, dymu nargili (sziszy) oraz smażonej wołowiny w centrum sarajewskiej starówki będzie towarzyszył nam aż do wieczora. Wieczór przy muzyce na żywo w restauracji browaru Sarajevska Pivara.

Dzień 7

Dziś kontynuujemy zwiedzanie okolic Sarajewa. Odwiedzimy najlepsze punkty widokowe na górze Trebević z historycznym torem saneczkowo-bobslejowym. Kolacja z panoramą zachodu słońca nad Sarajewem z punktu widokowego Zmajevac. Wieczorem pożegnalna impreza w renomowanym lokalu z muzyką na żywo.

Dzień 8

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Sarajewie. Wylot do Polski o godzinie 12.

Cena

4200 zł / osoba w pokoju 2-osobowym
4700 zł / osoba w pokoju 1-osobowym

*Wylot z Warszawy oraz powrót w sobotę. *cena może ulegać zmianie w zależności od cen biletów lotniczych *istnieje możliwość dolotu z innego europejskiego lotniska i indywidualnej kalkulacji (kontakt mailowy)

Cena zawiera: przelot samolotem (Warszawa – Sarajevo – Warszawa) z bagażem rejestrowanym do 21 kg oraz bagażem podręcznym, transfery klimatyzowanym, komfortowym busem z lokalnym kierowcą, 7 noclegów premium w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami, opłaty drogowe, opiekę pilota, który od lat związany jest z Bośnią, ubezpieczenie Signal Iduna zakres rozszerzony, opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

kwoty 180 EUR na realizację programu zwiedzania – wstępy, degustacje, wizytę w winiarni, taksy klimatyczne.

dodatkowego wyżywienia (zalecana kwota to 20-25 € dziennie), Zapisy i informacje dodatkowe: pociagnabalkany@gmail.com

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość