Wyjazdy » Tramping

Serbia + Bośnia i Hercegowina
WYJAZD NA ZAMÓWIENIE

Termin

22.06.2019 - 30.06.2019

Zapisz się

Wyjazd organizowany dla indywidualnej grupy na zamówienie, podczas którego odkrywamy najpiękniejsze zakamarki Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

Wyjazd możemy zorganizować w dowolnie wybranym terminie.
Poniżej podane ceny obowiązują przy wyjeździe z Prudnika.
Dla każdej grupy indywidualnej przygotowujemy kalkulację dostosowaną do trasy i ilości uczestników.

 

 

Dzień 1

Wyjazd Prudnika około 21:00

Dzień 2

Zawitamy do Nowego Sadu, jednej z perełek Dunaju, bardziej urokliwego od Belgradu, z zabudową austro-węgierską i kameralnymi uliczkami. Nowy Sad jest stolicą wieloetnicznego regionu Wojwodiny i dla nas będzie początkiem odkrywania różnorodności Bałkanów. Poczujemy na własnej skórze, że jest miastem zabawy, pełnym studentów i upojnego nocnego życia. Wejdziemy na Twierdzę Petrovaradin, jedną z największych twierdz w Europie, gdzie corocznie odbywa się Festiwal Muzyczny EXIT.

Dzień 3

Po śniadaniu skierujemy się na południe Serbii, przejeżdżając przez Frušką Gorę (zdegustujemy lokalne specjały – ajvar, rakija, młode wino, owoce), do górzystego regionu kraju. Zatrzymamy się w Parku Narodowym Tara, wjedziemy na punkt widokowy Banjska Stjena, który znajduje się na wysokości 1040m n.p.m. Następnie przejedziemy nad Jezioro Perućac, na dwie noce zakwaterujemy się w oryginalnych domkach na jeziorze na rzece Drinie, która tworzy naturalną granicę między Serbią a Bośnią. W kanionie rzeki Driny zacumowanych jest kilkanaście tzw. splavów, czyli pływających domów.

Dzień 4

Czas na relaks w kanionie rzeki Driny. Będziemy do woli korzystać z uroków natury, kąpieli i urządzimy wspólnego grilla. Udamy się również w rejs kanionem rzeki Driny.

Dzień 5

Przejedziemy do miejscowości Mokra Gora, skąd udamy się w podróż zabytkową kolejką wąskotorową “Szargańską Ósemką”. Jej trasa wiedzie przez 22 tunele, a nachylenia sięgają 18‰. Odwiedzimy Drvengrad, czyli miasteczko wybudowane na potrzeby filmu Emira Kusturicy “Życie jest cudem. Następnie skierujemy się do Bośni i Hercegowiny i zatrzymamy się w Višegradzie – mieście znanym z XVI-wiecznego tureckiego mostu, o którym w swej książce “Most na Drinie” pisał noblista Ivo Andrić. Wczesnym wieczorem przyjedziemy do Sarajewa.

Dzień 6

Zwiedzimy stolicę Bośni i Hercegowiny – najbardziej magiczne i najciekawsze miasto na całych Bałkanach. Sarajewo to tygiel kilku kultur i religii. Baščaršija (Stare tureckie miasto) przechodzi płynnie w zabudowę z okresu austro-węgierskiego by w końcu odsłonić nowoczesne osiedla i hotele. A wszystko to w długiej na kilkanaście kilometrów dolinie nad rzeką Miljacką. Tutaj będzie okazja porozmawiać o zapalnych bałkańskich kwestiach. Ślady wielu bezsensownych walk, które toczyły się na terenie Bośni mają w Sarajewie znaczenie szczególne jako pozostałości po niewyobrażalnym wręcz, czteroletnim oblężeniu miasta podczas ostatniej wojny bałkańskiej. Dziś Sarajewo to miasto kontrastów – wspomnienie cierpień ostatniego konfliktu oraz dzikiej bałkańskiej zabawy w atmosferze tolerancji i braterstwa. Miasto muzułmanów, setek meczetów i równie wielu ‘kafan’ i klubów, w których ciężko znaleźć niepijących. No i oczywiście czeka na nas słynna bałkańska kuchnia! (to tutaj zjemy najlepsze na Bałkanach čevapćići, kajmak, burek, baklavę i wiele innych).

Dzień 7

Z Sarajewa skierujemy się do Mostaru, stolicy regionu Hercegowiny, znanego z Kamiennego Mostu zawieszonego nad Neretwą, łączącego chrześcijańską i muzułmańską część miasta oraz starówki wpisanej na listę UNESCO. Po zwiedzaniu przejedziemy do Jablanicy, gdzie będzie okazja spożyć najlepszą jagnięcinę w Bośni i Hercegowinie, a następnie do Jajce – królewskiego miasta na wodospadzie gdzie poza słynną kaskadą odwiedzimy też muzeum poświęcone Jugosławii. Zobaczymy kompleks XVII-wiecznych młynów na rzece Plivie, a wieczór spędzimy nad Jeziorem Plivsko, gdzie przewidzieliśmy nocleg.

Dzień 8

Udamy się do doliny rzeki Bliha. Tutaj czeka nas spacer pod imponujący niemal 70-metrowy wodospad – idealne miejsce na kąpiel dla tych, którym nie straszna zimna woda. Stamtąd droga prowadzi nas przez malownicze pustkowia wzdłuż rzeki Uny do parku narodowego gdzie czekają niedostępne wielu przyjezdnych prawdziwe perły Bałkanów – imponujące wodospady Štrbački Buk i Martin Brod). Po nasyceniu się pięknymi okolicznościami urządzimy pożegnalną biesiadę.

Dzień 9

Po śniadaniu wyjazd do Polski.

Koszty

Cena dla 10 osób: 1280 zł + 350 EUR
Cena dla 12 osób: 1180 zł + 350 EUR
Cena dla 14 osób: 1080 zł + 350 EUR

Cena zawiera: transport busem 18-osobowym; opłaty drogowe, ubezpieczenie KL NNW, 7 noclegów ze śniadaniami, opiekę doświadczonego pilota, wstępy do Parku Narodowego UNA, Tunelu Zbawienia, Meczetu Gazi-husrev bega, Drvengradu, przejazd kolejką wąskotorową Szargańska Ósemka, opłaty za taksy klimatyczne, opłatę za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

W cenie nie ma: dodatkowego wyżywienia (obiadokolacje), ponieważ stołować będziemy się w lokalnych knajpach albo sami będziemy przygotowywać jedzenie z grilla. Na dodatkowe wyżywienie należy przygotować się na kwotę około 10 EUR na dzień.

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość