Wyjazdy » Samolot

Magiczna Bośnia i Hercegowina

Termin

28.08.2020 - 05.09.2020

Zapisz się

Wycieczka w małej grupie 7-14 osób. Program samolotowy dedykowany dla osób ceniących kameralną atmosferę oraz możliwość dotarcia w miejsca niedostępne dla masowej turystyki. Wykorzystujemy czas tak żeby odwiedzić najciekawsze atrakcje Bośni i Hercegowiny bez wielogodzinnych przejazdów, wczesnych zbiórek itd, za to z oryginalnymi noclegami przy zachowaniu odpowiedniego komfortu.

 

Dzień 1

Przelot z Warszawy do Sarajewa z krótką przesiadką w Wiedniu. Powitanie w Sarajewie. Transfer do hotelu i wieczór integracyjny w kultowym stołecznym lokalu z kuchnią regionalną.

Dzień 2

Po wykwaterowaniu udamy się do miasteczka Visoko słynącego z … piramid. Ich rewelacyjne odkrycie kilka lat temu podzieliło naukowców dlatego sami wyrobimy sobie zdanie podczas wizyty w tunelu Rave oraz na Piramidzie Słońca. Następnie udamy się do Banja Luki – stolicy tzw. Republiki Serbskiej, stanowiącej jednej z dwóch entitetów Bośni i Hercegowiny. Odwiedzimy tu między innymi okazałą twierdzę Kaštel oraz meczet Ferhadiję. Po zwiedzaniu czeka nas regionalna uczta bośniacko-serbska i dla wytrwałych wieczór w centrum miasta, którego życie nocne znane jest na całych Bałkanach.

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do doliny rzeki Bliha pod niemal 50-metrowy wodospad. Od parkingu czeka nas ok 20 minutowy spacer pod wodospad. Chętni mogą tu zażyć orzeźwiającej kąpieli. Po spacerze na twierdzę w Bosanskiej Krupie udamy się kanionem rzeki Una do prawdziwych pereł Zachodnich Bałkanów – wodospadów Štrbački Buk i Martin Brod, które z uwagi na swoje położenie nie są dostępne dla masowej turystyki. Czeka nas panoramiczny przejazd szutrową drogą wzdłuż Uny stanowiącej naturalną granicę pomiędzy Bośnią i Chorwacją. Po dniu pełnym wrażeń spędzimy wieczór przy tradycyjnym chłopskim posiłku i kieliszku domowej rakii w znanym etno-gospodarstwie Cardaklije.

Dzień 4

Ruszamy w kierunku środkowej Bośni by zobaczyć kompleks XVII-wiecznych młynów na rzece Plivie oraz Jajce, królewskie miasto na wodospadzie. Poza słynną kaskadą odwiedzimy tu muzeum poświęcone Jugosławii. Podróżując dalej na południe górskimi drogami i kanionami zobaczymy panoramę jeziora Ramsko. W Jablanicy poznamy historię bitwy nad Neretwą. Noc spędzimy w słynnym Mostarze, który po zmroku, bez tłumów turystów odsłoni przed nami swoje najbardziej autentyczne obliczne.

Dzień 5

Po śniadaniu udajemy się do perełek Hercegowiny. Najpierw poranna kąpiel pod wodospadami Kravica, później w Počitelju będziemy mieli okazję wejść do jednego z najładniejszych meczetów na Bałkanach oraz podziwiać przełom Neretwy ze średniowiecznej twierdzy górującej nad miasteczkiem. W Blagaju odwiedzimy klasztor Derwiszów, malowniczo położony nad źródłem rzeki Buny. Powrót na nocleg do Mostaru.

Dzień 6

Przejazd pod masyw Prenj, gdzie nad samą Neretwą znajdują się wyjątkowe bośniackie restauracje wyspecjalizowane w przyrządzaniu na rożnie jagnięciny z okolic Jablanicy. Pożegnanie Hercegowiny dla aktywnych: rafting na Neretwie lub dla spragnionych historycznych ciekawostek: wizyta w jugosłowiańskim bunkrze przeciwatomowym ARK D-0. Po przyjeździe do Sarajewa wizyta w ‘Tunelu Spasa’ czyli muzeum poświęconym tunelowi, który miał dla miasta kluczowe znaczenie podczas oblężenia w trakcie wojny lat dziewięćdzięsiątych.

Dzień 7

Bałkany w pigułce czyli Welcome to Sarajevo! Naszą przygodę z najciekawszym miastem regionu zaczniemy od przejazdu słynną Aleją Snajperów, oglądając liczne budowle z okresu austro-węgierskiego oraz najstarszą ottomańską część miasta ze słynną z Baščarsiją. Oprócz klasycznego zwiedzania samego centrum, wjedziemy na Trebević zobaczyć tor bobslejowy – pozostałości olimpiady zimowej z 1984 roku oraz panoramę miasta. Po wizycie na najlepszym punkcie widokowym Zmajevac oraz na twierdzach Bijela i Žuta Tabija, zaprosimy na tradycyjną kawę z džezwy lub salep w oparach tradycyjnej sziszy. Podczas pobytu w Sarajewie odwiedzimy najciekawsze muzea i ekspozycje poświęcone historii Bośni ze szczególnym uwzględnieniem wojny lat dziewięćdziesiątych i czteroletniego oblężenia miasta.

Dzień 8

Wyjazd minibusami w pasmo górskie Bjelašnicy, której szczyt sięga 2067 metrów n.p.m. To właśnie na Bjelašnicy i sąsiadującym z nią Igmanie, odbyła się większość konkurencji podczas zimowej olimpiady w 1984r. Na początek zatrzymamy się w słynnym kurorcie Babin Do, następnie przejedziemy do wioski Umoljani, która słynie z meczetu, którym podczas ostatniej wojny przechowywano sarajewską hagadę oraz ze stećków – średniowiecznych rzeźbionych nagrobków. Głównym punktem naszej wycieczki będzie najwyżej położona zamieszkała wioska w Bośni i Hercegowinie – Lukomir, położona na wysokości 1495m n.p.m. Wieczorem pożegnalna kolacja.

Dzień 9

Po śniadaniu czas wolnu na zakupy. Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Cena:

Cena FIRST MINUTE bez przelotu: 1899 zł + 190 € / osoba
Cena FIRST MINUTE z przelotem: 2900 zł + 190 EUR / osoba
(minimalna ilość uczestników dla realizacji programu to 6 osób, maksymalna 14)

*Wylot z Warszawy w piątek. Powrót w sobotę
*istnieje możliwość dolotu z innego europejskiego lotniska i indywidualnej kalkulacji (kontakt mailowy)

W cenie:

wstępy do zwiedzanych obiektów, transfery klimatyzowanym busem, 8 noclegów w pokojach 2- i 3- osobowych ze śniadaniami (tam gdzie nie serwuje się śniadań, organizator opłaca / organizuje śniadanie), opłaty drogowe, opieka pilota, który od lat mieszka w Bośni, ubezpieczenie Signal Iduna zakres rozszerzony, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, taksy klimatyczne

W cenie nie ma:

dodatkowego wyżywienia (zalecana kwota to 10 – 20 € dziennie)

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość