Wyjazdy » Tramping

Jugo-przygoda: 3 kraje w 10 dni
Chorwacja, Serbia, Bośnia

Termin

29.08.2019 - 8.09.2019

Zapisz się

Wyjazd

30.08.2018
Katowice Dworzec PKS (ul Skargi 1) o godzinie 23:00.

Dzień 1

Zawitamy do Nowego Sadu, jednej z perełek Dunaju, bardziej urokliwego od Belgradu, z zabudową austro-węgierską i kameralnymi uliczkami. Nowy Sad jest stolicą wieloetnicznego regionu Wojwodiny i dla nas będzie początkiem odkrywania różnorodności Bałkanów. Poczujemy na własnej skórze, że jest miastem zabawy, pełnym studentów i upojnego nocnego życia. Wejdziemy na Twierdzę Petrovaradin, jedną z największych twierdz w Europie, gdzie corocznie odbywa się Festiwal Muzyczny EXIT.

Dzień 2

Po śniadaniu skierujemy się na południe Serbii, przejeżdżając przez Frušką Gorę (zdegustujemy lokalne specjały – ajvar, rakija, młode wino, owoce), do górzystego regionu kraju. Zatrzymamy się w Parku Narodowym Tara i resztę dnia spędzimy nad Jeziorem Peručac, zakwaterowani w oryginalnych domkach na jeziorze na rzece Drinie, która tworzy naturalną granicę między Serbią a Bośnią. W kanionie rzeki Driny zacumowanych jest kilkanaście tzw. splavów, czyli pływających domów. Będziemy do woli korzystać z uroków natury, kąpieli i urządzimy wspólnego grilla.

Dzień 3

Spędzimy cały dzień nad Jeziorem Peručac. Będzie czas na kąpiele, opalanie, przeprawy łódką po jeziorze, a także wypad na punkt widokowy Banjska Stjena, który znajduje się na wysokości 1040m n.p.m. W okolice punkt widokowoego można podjechać samochodem.

Dzień 4

Przejedziemy do miejscowości Mokra Gora, skąd udamy się w podróż zabytkową kolejką wąskotorową “Szargańską Ósemką”. Jej trasa wiedzie przez 22 tunele, a nachylenia sięgają 18‰. Odwiedzimy Drvengrad, czyli miasteczko wybudowane na potrzeby filmu Emira Kusturicy “Życie jest cudem. Następnie skierujemy się do Bośni i Hercegowiny i zatrzymamy się w Višegradzie – mieście znanym z XVI-wiecznego tureckiego mostu, o którym w swej książce “Most na Drinie” pisał noblista Ivo Andrić. Wczesnym wieczorem przyjedziemy do Sarajewa i udamy się do lokalnej ‘kafany’ na zabawę przy muzyce na żywo.

Dzień 5

Zwiedzimy stolicę Bośni i Hercegowiny – najbardziej magiczne i najciekawsze miasto na całych Bałkanach. Sarajewo to tygiel kilku kultur i religii. Baščaršija (Stare tureckie miasto) przechodzi płynnie w zabudowę z okresu austro-węgierskiego by w końcu odsłonić nowoczesne osiedla i hotele. A wszystko to w długiej na kilkanaście kilometrów dolinie nad rzeką Miljacką. Tutaj będzie okazja porozmawiać o zapalnych bałkańskich kwestiach. Ślady wielu bezsensownych walk, które toczyły się na terenie Bośni mają w Sarajewie znaczenie szczególne jako pozostałości po niewyobrażalnym wręcz, czteroletnim oblężeniu miasta podczas ostatniej wojny bałkańskiej. Dziś Sarajewo to miasto kontrastów – wspomnienie cierpień ostatniego konfliktu oraz dzikiej bałkańskiej zabawy w atmosferze tolerancji i braterstwa. Miasto muzułmanów, setek meczetów i równie wielu ‘kafan’ i klubów, w których ciężko znaleźć niepijących. No i oczywiście czeka na nas słynna bałkańska kuchnia! (to tutaj zjemy najlepsze na Bałkanach čevapćići, kajmak, burek, baklavę i wiele innych).

Dzień 6

Z Sarajewa skierujemy się przez Jablanicę, gdzie będzie okazja spożyć najlepszą jagnięcinę w Bośni i Hercegowinie, do Mostaru, stolicy regionu Hercegowiny, znanego z Kamiennego Mostu zawieszonego nad Neretwą, łączącego chrześcijańską i muzułmańską część miasta. Wieczór spędzimy w jednej z kafejek na starówce.

Dzień 7

Po śniadaniu wyruszymy do Blagaju, gdzie spod 200-metrowego wapiennego klifu wypływa rzeka Buna, a tuż obok znajduje się XVI-wieczna tekija, czyli dom derwiszów. Następnie skierujemy się do kameralnego Počitelja, z bardzo dobrze zachowanym tureckim systemem urbanistycznym i średniowieczną twierdzą. Na odpoczynek udamy się do kameralnej miejscowości Drage. Po przyjeździe nad morze czeka nas relaks, wieczorem wejdziemy na punkt widokowy Ćelinka.

Dzień 8

Czas wolny na plażowanie. Wieczorem pojedziemy na wycieczkę do Zadaru. Jedną z najciekawszych atrakcji miasta są Morskie Organy, które wydają dźwięki pod wpływem fal. Zostaniemy tutaj do zmroku. Sam Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że Zadar szczyci się najpiękniejszym zachodem słońca na świecie, dlatego nie możemy go przegapić.

Dzień 9

Wracamy do Bośni i Hercegowiny, granicę przekroczymy za Kninem, miastem będącym świadkiem walk chorwacko – serbskich w ostatniej wojnie domowej. Zajrzymy do Jaskini J.B.Tity w Drvarze, w której marszałek ukrywał się przed hitlerowcami. Bohaterem głównym naszego dnia będzie Park Narodowy UNA z wodospadami Štrbački Buk i Martin Brod. Po nacieszeniu zmysłów piękną przyrodą udamy się do naszej bazy noclegowej. Noc spędzimy w klimatycznym skansenie „Čardaklje” przy starobośniackim poczęstunku oraz kieliszku pysznej rakii (‘Crna Kruška’).

Dzień 10

Z samego rana wsiadamy do minibusa, aby wieczorem dotrzeć do Katowic.

Koszty:

Cena wycieczki: 1690 zł +350 EUR
FIRST MINUTE !!! Przy zapisie do 15.03.2019 ZNIŻKA 250 ZŁ

W cenie: transport minibusem 9-osobowym; opłaty drogowe, ubezpieczenie KL NNW, 9 noclegów ze śniadaniami, opieka doświadczonego pilota, wstępy do Parku Narodowego UNA, Tunelu Zbawienia, Meczetu Koski Mehmed-pašy, Drvengradu, przejazd kolejką wąskotorową Szargańska Ósemka.

W cenie nie ma: dodatkowego wyżywienia (obiady, kolacje), ponieważ stołować będziemy się w lokalnych knajpach albo sami będziemy przygotowywać jedzenie z grilla. Na dodatkowe wyżywienie należy przygotować się na kwotę około 10 EUR na dzień.

Przykładowo, solidny mięsny posiłek z piwem w lokalnej knajpie to koszt około 20-25 zł. Mniejsza mięsna porcja + piwo to koszt około 12 zł; gęsta zupa typu gulasz 8 zł. Burek z mięsem/szpinakiem/ziemniakami/serem kupowany w piekarni, to posiłek, którym można najeść się na kilka godzin, kosztuje około 6-8 zł. W Chorwacji ceny będą o 30-40% wyższe niż w Bośni i Serbii.
Dodatkowo polecimy również odwiedzenie kilku galerii czy muzeów wartych zobaczenia, na co ewentualnie należy przygotować kwotę około 15 EUR.

Śniadania: nie zawsze będzie możliwość zjedzenia śniadania w miejscu noclegowym, dlatego zapewnimy wszystkie produkty na śniadanie, które zjemy w wersji piknikowej albo zatrzymamy się na śniadanie “po drodze”.

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość