Wyjazdy » Samolot

Bośnia i Hercegowina
Kraj w kształcie serca!

Termin

30.08.2019 - 07.09.2019

Zapisz się

*Program realizujemy na zamówienie także w innych terminach przy minimalnie 6 uczestnikach.

Bośnia i Hercegowina – Polakom raczej mało znany kraj gdzieś na Bałkanach, kojarzony głównie z rozpadem Jugosławii i wojną domową. Enigma, którą niełatwo ‘ugryźć’ biurom podróży, która niechętnie zdradza swoje sekrety komercyjnej turystyce. Dla nas to drugi dom, do którego zapraszamy Was by po raz kolejny przy zapachu kawy, palonego drewna i domowej śliwowicy poznać jeden z najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Europy. Podczas tej wyjątkowej wyprawy zabieramy Was zdecydowane dalej niż na oblegane starówki Mostaru czy Sarajewa. Odkrywamy przed Wami krainę bajkowych pejzaży, rwących rzek, kanionów i wielkich wodospadów. Pokazujemy zabytki upamiętniające niewiarygodne losy ziemi, o którą od ponad tysiąca lat bezskutecznie walczą Wschód i Zachód, islam i chrześcijaństwo, o swoje upominają się Serbowie i Chorwaci. Z jednej strony kulturowe bogactwo i koloryt etniczno-wyznaniowy, z drugiej polityczny nieład – państwo absurdu i kontrastów. Zabieramy Was tam, gdzie serce Bałkanów bije najmocniej. Witamy w Bośni – kraju w kształcie serca.

 

Dzień 1

Wylot z Warszawy ok godz. 14:00. Przylot do Belgradu o 16.30. Przejazd do Bośni i przywitanie kraju w Brčko.
Wieczór integracyjny w bośniackim Brčko stanowiącym etniczno-wyznaniowy konglomerat. To idealne miejsce by podczas wspólnej kolacji rozpocząć bośniacką przygodę.

Dzień 2

Po tradycyjnym regionalnym śniadaniu udajemy się do Doboju gdzie odwiedzimy średniowieczną twierdzę oraz do Banja Luki, stolicy serbskiego entitetu. Zobaczymy najciekawsze miejsca – Kaštel oraz meczet Ferhadiję. Odwiedzimy także muzeum Republiki Serbskiej. Po zwiedzaniu czeka nas regionalna uczta i impreza w mieście, którego życie nocne znane jest na całych Bałkanach.

Dzień 3

Po śniadaniu udajemy się przez szczególnie dotknięte wojną lat 90-tych, górzyste tereny tzw. “bośniackiej Krainy” do doliny rzeki Bliha pod niemal 70-metrowy wodospad. Czas na kąpiel i zdjęcia. Po spacerze na twierdzę w Bosanskiej Krupie udamy się kanionem rzeki Una na słynny Ostrožac. Tego dnia odkrywamy prawdziwe perły Bałkanów – imponujące wodospady Štrbački Buk i Martin Brod, które z uwagi na swoje położenie nie są dostępne dla masowej turystyki. Po dniu pełnym wrażeń spędzimy wieczór przy tradycyjnym ‘chłopskim’ posiłku i kieliszku domowej rakii w znanym etno-gospodarstwie.

Dzień 4

Po śniadaniu jedziemy do Jajce – królewskiego miasta na wodospadzie, gdzie poza słynną kaskadą odwiedzimy muzeum poświęcone Jugosławii. Zobaczymy kompleks XVII-wiecznych młynów na rzece Plivie. W malowniczym Konjicu czyli mieście ‘granicy’ pomiędzy Bośnią i Hercegowiną zobaczymy średniowieczny turecki most oraz odwiedzimy pobliski jugosłowiański bunkier przeciwatomowy Tity. Ten do niedawna tajny schron zbudowany został we wnętrzu góry na terenie jednostki wojskowej, a do jego odwiedzin potrzebna jest zgoda bośniackiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzisiejszą przygodę z Jugosławią zakończymy w Jablanicy przy instalacji upamiętniającej partyzancką obronę przed Niemcami – Bitwę nad Neretwa. Noc spędzimy w Mostarze, by urok starego miasta poznać bez tłumów, po zachodzie słońca, kiedy miasto opuszczą już tłumy z jednodniowych wycieczek fakultatywnych z chorwackiego wybrzeża.

Dzień 5

Zwiedzamy miasto uznawane za symboliczną granicę Wschodu i Zachodu – Mostar i jego ‘pocztówkową’ orientalną starówkę ze słynnym, kamiennym Starym Mostem nad rzeką Neretwą. Z Mostaru udamy się do mniej znanych perełek Hercegowiny. W Blagaju odwiedzimy klasztor Derwiszów malowniczo położony nad źródłem rzeki Buny, a w Počitelju będziemy mieli okazję wejść do jednego z najładniejszych meczetów na Bałkanach oraz podziwiać przełom Neretwy ze średniowiecznej twierdzy górującej nad miasteczkiem. Przejazd do ‘bałkańskiego Stonehange’ czyli Radimlji gdzie zobaczymy największą bośniacką nekropolie ‘steckow’ – świetnie zachowanych, kamiennych, bogomilskich nagrobków. Nocleg w Trebinje, mieście platanów i wiecznego słońca. Wieczorem degustacja w najlepszej lokalnej winiarni.

Dzień 6

Po śniadaniu przejedziemy widokową trasą w górzyste tereny Parku Narodowego Tjentište przy granicy z Czarnogórą. Obejrzymy monumentalny pomnik ‘Bitwy nad Sutjeską’ i przejedziemy do ukrytych z dala od asfaltowych dróg tajemniczych “piaskowych piramid” między Fočą a Mljeviną, należących do zaledwie kilku tego typu form w Europie. W godzinach popołudniowych dojeżdżamy do Sarajewa – stolicy Bośni i Hercegowiny oraz najciekawszego, ale i najbardziej nietypowego miasta na Bałkanach! Wieczór w kultowej lokalnej ‘kafanie’, degustacja miejscowych specjałów, m.in. salepu.

Dzień 7

Przejdziemy słynną Aleją Snajperów. Spacerując wzdłuż rzeki Miljacka zobaczymy liczne budowle z okresu austro-węgierskiego oraz najstarszą, ottomańską część miasta. Zatrzymamy się przy Moście Łacińskim, miejscu zamachu na Franciszka Ferdynanda, który był bezpośrednią przyczyną wybuchu I Wojny Światowej. Zobaczymy cerkiew prawosławną oraz monumentalną, katolicką Katedrę Serca Jezusowego, a także tradycyjne tureckie centrum kupieckie – Bezistan i oczywiście najsłynniejszą część starego miasta, Baščarsiję. Niegdyś wyłącznie handlowa, a dziś częściowo zamieszkana Baščarsija to zagłębie tradycyjnych bośniackich kawiarni, restauracji i zakładów rzemieślniczych. Wszechobecny zapach kawy popijanej z ręcznie robionych imbryków, dymu nargilli (sziszy) oraz smażonej wołowiny w centrum sarajewskiej starówki będzie towarzyszył nam aż do wieczora.

Dzień 8

Po śniadaniu czas wolny na zakupy. Pożegnanie Sarajewa na najlepszym punkcie widokowym Zmajevac nad dzielnicą Vratnik, z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta. Przez dziewicze krajobrazy Romaniji przejedziemy do historycznego Wyszegradu znanego z okazałego XVI-wiecznego mostu i powieści ‘Most na Drinie’ noblisty Ivo Andricia ale i krwawych wydarzeń wojny lat 92-95. Odwiedzimy tu również ‘nowe stare miasto’ czyli Andrićgrad zbudowany z inicjatywy reżysera Emira Kusturicy. Po serbskiej stronie granicy odwiedzimy Mokrą Gorę i ‚Drvengrad’ czyli bajkową wioskę znaną z filmu Życie jest cudem Kusturicy. Przejazd na nocleg w Serbii.

Dzień 9

Pożegnanie z Bałkanami. Czas na zakupy do Polski. Ostatni regionalny obiad. Transfer na lotnisko. Przelot powrotny do Polski

Koszty:

2700 zł + 190 EUR (minimalna ilość uczestników dla realizacji programu to 6 osób, maksymalna 14)
*Wylot z Warszawy w piątek. Powrót w sobotę (8 dni) *cena może ulegać zmianie w zależności od cen biletów lotniczych
*istnieje możliwość dolotu z innego europejskiego lotniska i indywidualnej kalkulacji (kontakt mejlowy)

W cenie: przelot samolotem (Warszawa – Belgrad – Warszawa) z bagażem rejestrowanym do 21 kg oraz bagażem podręcznym, transfery klimatyzowanym busem, 8 noclegów w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami (tam gdzie nie serwuje się śniadań, organizator opłaca / organizuje śniadanie), opłaty drogowe, opiekę pilota, który od lat związany jest z Bośnią, ubezpieczenie Signal Iduna zakres rozszerzony, na pokładzie busa poczęstunek lokalnymi przysmakami, opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, taksy klimatyczne.

W cenie nie ma:dodatkowego wyżywienia (zalecana kwota to 15-20 € dziennie), degustacji wina w Trebinje (30 €), wstępy (ok 40 €)

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość