Wyjazdy » Samolot

Bośnia i Hercegowina
Kraj w kształcie serca!

Termin

16.06.2018 - 24.06.2018

Zapisz się

Dzień 1

Wylot z Warszawy ok godz. 14:00. Przylot do Belgradu o 16.30.
Przejazd do Bośni i przywitanie kraju w mieście zwanym „Bośnią w pigułce” czyli Brčko. Dystrykt nie należy ani do Federacji BiH ani do Republiki Serbskiej stanowiąc etniczno-wyznaniowy konglomerat. To idealne miejsce by podczas wspólnej kolacji rozpocząć bośniacką przygodę! Nocleg w hotelu w centrum.

Dzień 2

Po tradycyjnym regionalnym śniadaniu udajemy się do Doboju, znanego z okazałej średniowiecznej twierdzy górującej nad miastem. Następnie czeka nas wizyta Banja Luce, stolicy serbskiego entitetu w obrębie Bośni – Republiki Serbskiej. Obiad zjemy na fortecy Kastel na brzegu rzeki Vrbas w tradycyjnej restauracji “Kazamat”, której kuchnię docenił między innymi Robert Makłowicz podczas wizyty ze swoim programem w Bośni i Hercegowinie. Zobaczymy słynny meczet ‘Ferhadije’ oraz nową cerkiew będącą wizytówką Banja Luki, a wieczorem czeka nas prawdziwie bałkańska impreza w mieście, którego życie nocne znane jest na całych Bałkanach. Nocleg w kameralnym apart-hotelu nad rzeką Vrbas.

Dzień 3

Po śniadaniu udajemy się przez szczególnie dotknięte wojną lat 90-tych, górzyste tereny tzw. “bośniackiej Krainy” do doliny rzeki Bliha​. Tutaj czeka nas spacer pod imponujący niemal 70-metrowy wodospad – idealne miejsce na kąpiel dla tych, którym nie straszna zimna woda. Stamtąd droga prowadzi nas przez malownicze pustkowia wzdłuż rzeki Uny do parku narodowego gdzie czekają niedostępne wielu przyjezdnych prawdziwe perły Bałkanów – imponujące wodospady Štrbački Buk i Martin Brod)​. Dalej górską widokową drogą nad kanionem Unac ​jedziemy przez Drvar i Bosanski Petrovac do staro-bośniackiego skansenu “Čardaklije”​. Spędzimy wieczór przy tradycyjnym ‘chłopskim’ posiłku i kieliszku domowej rakii ‘Crna Kruška’ spędzimy wieczór. Nocleg w domkach/pokojach w części hotelowej skansenu.

Dzień 4

Po śniadaniu udamy się do Jajce – królewskiego miasta na wodospadzie gdzie poza słynną kaskadą odwiedzimy też muzeum poświęcone Jugosławii. Zobaczymy kompleks XVII-wiecznych młynów na rzece Plivie. ​W malowniczym Konjicu czyli mieście ‘granicy’ pomiędzy Bośnią i Hercegowiną zobaczymy średniowieczny, turecki most oraz odwiedzimy pobliski jugosłowiański bunkier przeciwatomowy Tity. Ten do niedawna tajny schron zbudowany został we wnętrzu góry na terenie jednostki wojskowej, a do jego odwiedzin potrzebna jest zgoda bośniackiego ministerstwa obrony narodowej. Dzisiejszą przygodę z Jugosławią zakończymy w Jablanicy przy instalacji upamiętniającej partyzancka obronę przed Niemcami – Bitwę nad Neretwa. Noc spędzimy w Mostarze​, by urok starego miasta poznać bez tłumów, po zachodzie słońca, kiedy miasto opuszczą już tłumy z jednodniowych wycieczek fakultatywnych z chorwackiego wybrzeża.

Dzień 5

Zwiedzamy miasto uznawane za symboliczną granicę Wschodu i Zachodu, Mostar​, jego ‘pocztówkową’ orientalną starówkę ze słynnym, kamiennym Starym Mostem nad rzeką Neretwą​. Z Mostaru udamy się do mniej znanych perełek Hercegowiny. W Blagaju odwiedzimy klasztor Derwiszów malowniczo położony nad źródłem rzeki Buny,​ a w Počitelju będziemy mieli okazję wejść do jednego z najładniejszych meczetów na Bałkanach oraz podziwiać przełom Neretwy ze średniowiecznej twierdzy górującej nad miasteczkiem. Przejazd do ‘bałkańskiego Stonehange’ czyli Radmilji gdzie zobaczymy największą bośniacką nekropolie ‘steckow’ – świetnie zachowanych, kamiennych, bogomiliskich nagrobków. Nocleg w Trebinje, mieście Platanów i wiecznego słońca.

Dzień 6

Po śniadaniu przejedziemy widokową trasą w górzyste tereny Parku Narodowego Tjentiste​ obok Maglića – najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny (2386 npm), przy granicy z Czarnogórą. Obejrzymy monumentalny pomnik ‘Bitwy nad Sutjeską’ i przejedziemy do ukrytych z dala od asfaltowych dróg tzw “piaskowych piramid”, imponujących i należących do zaledwie kilku tego typu form w Europie. Wkrótce dotrzemy do Sarajewa – stolicy Bośni i Hercegowiny oraz najciekawszego miasta na Bałkanach. Przez lata było uosobieniem wielokulturowości, tolerancji, prawdziwą kulturalną kolebką w czasach Jugosławii. To również najlepsze miejsce na omówienie zapalnych kwestii i regionalnych konfliktów, które niemal zawsze prowadziły do rozlewu krwi na terenie Bośni i Hercegowiny. Czeka nas ‘wieczór kontrastów’ i beztroska sarajewskiego klimatu w rozśpiewanych i roztańczonych kafanach.

Dzień 7

Przejdziemy słynną Aleją Snajperów rozsławioną dzięki filmowi „Welcome to Sarajevo”. Spacerując wzdłuż rzeki Miljacka zobaczymy liczne budowle z okresu austro-węgierskiego oraz najstarszą turecką część miasta. Zatrzymamy się przy Moście Łacińskim​, miejscu zamachu na Franciszka Ferdynanda, który był bezpośrednią przyczyną wybuchu I Wojny Światowej. Zobaczymy cerkiew prawosławną oraz monumentalną, katolicką Katedrę Serca Jezusowego.​ Odwiedzimy Galerię 11/07/95 Srebrenica​ by poszerzyć swoją wiedzę o losach mieszkańców Bośni podczas wojny domowej. Miniemy tradycyjne tureckie centrum kupieckie – Bezistan i odwiedzimy słynną Baščarsiję​. Niegdyś wyłącznie handlowa, a dziś częściowo zamieszkana Baščarsija to zagłębie tradycyjnych bośniackich kawiarni, restauracji i zakładów rzemieślniczych. Wszechobecny zapach kawy popijanej z ręcznie robionych imbryków, dymu nargilli (sziszy) oraz smażonej wołowiny w centrum sarajewskiej starówki będzie towarzyszył nam aż do wieczora. Wtedy z chętnymi wjedziemy na Zmajevac – punkt widokowy nad dzielnicą Vratnik,​ z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta.

Dzień 8

Po śniadaniu czas wolny. Koło południa przejazd do historycznego Wyszegradu znanego z okazałego XVI-wiecznego mostu, gdzie toczy się akcja powieści ‘Most na Drinie’ noblisty Ivo Andricia. Odwiedzimy tu również ‘nowe stare miasto’ czyli tzw Andricgrad zbudowany z inicjatywy reżysera Emira Kusturicy. Wieczorem udamy się na kolacje i nocleg w Serbii.

Dzień 9

Pożegnanie z Bałkanami. Ostatni wspólny regionalny obiad i czas na zakupy. Transfer na lotnisko w Belgradzie. O 16 wylot do Polski.

Cena

2249 zł + 180 EUR

Cena zawiera: przelot samolotem (Warszawa – Belgrad – Warszawa), transport komfortowym minibusem, 8 noclegów w apartamentach/kwaterach prywatnych/hotelach ze śniadaniami (tam gdzie nie serwuje się śniadań, organizator opłaca śniadanie w restauracji lub robimy bałkański piknik na świeżym powietrzu), opłaty drogowe, opiekę pilota pasjonaty, ubezpieczenie Signal Iduna zakres rozszerzony, na pokładzie busa poczęstunek lokalnymi przysmakami, opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, taksy klimatyczne, wstępy do zwiedzanych obiektów.

Cena nie zawiera: dodatkowego wyżywienia (zalecana kwota to 10-15 € dziennie)

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość