Wyjazdy » Tramping

Bałkany z trąbą!
Bośnia + Serbia (Guča)

Termin

02.08.2019 - 11.08.2019

Zapisz się

3 dni na Sarajewo i okolice!  Mostar – Jajce – wodospady UNA – Blidinje
Wyszegrad – Szargańska Ósemka
 FESTIWAL W GUČY! 📯🎷
Nowy Sad 

 

Dzień 1

Piątek – wyjazd z Katowic około 21:00.
Nocny przejazd na Bałkany.

Dzień 2

Przyjazd do Bośni. Po zakwaterowaniu w okolicach Bihacia i krótkim odpoczynku jedziemy na wycieczkę do parku narodowego UNA. Szutrowymi drogami wzdłuż rzeki udajemy się w niedostępne masowej turystyce zakątki by zobaczyć prawdziwe perły Bałkanów – wodospady Štrbački Buk, Martin Brod i panoramę kanionu Unac. Będzie czas na sesje fotograficzne, degustację lokalnych specjałów (regionalne produkty od gospodarzy) oraz orzeźwiającą kąpiel dla śmiałków, którym nie straszna zimna woda Uny.

Dzień 3

Po śniadaniu kierujemy się w głąb Bośni i Hercegowiny. Odwiedzimy Jajce – królewskie miasto na wodospadzie gdzie poza słynną kaskadą zobaczymy też muzeum poświęcone Jugosławii by lepiej zapoznać się z historią kraju rządzonego przez Josipa Broza Tito. Podczas przerwy spacerowej nad Jeziorem Plivsko zobaczymy też kompleks XVII-wiecznych młynów na Plivie. W godzinach popołudniowych jedziemy do Hercegowiny by wieczór i noc spędzić na wysokości ponad 1150 n.p.m. w jednym z najbardziej zjawiskowych miejsc na Bałkanach, na ‘Dugom Polju’ w Parku Przyrody Blidinje, nad górskim jeziorem. Zobaczymy tu także świetnie zachowaną nekropolię stećków czyli starobośniackich grobów kamiennych by wieczorem biesiadować w samym sercu… samozwańczego państwa ‘Hajdučka Republika Mijata Tomića’ proklamowanego tutaj w 2002 roku.

Dzień 4

Po regionalnym śniadaniu jedziemy do stolicy Hercegowiny, słynnego Mostaru. To chyba najbardziej fotogeniczne miasto Bałkanów znane jest przede wszystkim z kamiennego mostu zawieszonego nad Neretwą, łączącego chrześcijańską i muzułmańską część miasta oraz starówki wpisanej na listę UNESCO. Po czasie wolnym udajemy się w panoramiczną przejażdżkę kanionem Neretwy do Jablanicy znanej między innymi z doskonałej kuchni – jagnięciny z rożna, a także lepinji z kajmakiem. Zatrzymamy się również w miejscu upamiętniającym bitwę na Neretwie z czasów partyzanckich walk i obronę kraju przed Niemcami podczas II wojny światowej. W godzinach popołudniowych dojeżdżamy do stolicy Bośni i Hercegowiny – najbardziej magicznego i najciekawszego miasta na całych Bałkanach – Sarajewa.

Dzień 5

Odkrywamy Sarajewo – tygiel kilku kultur i religii. Baščaršija (stare tureckie miasto) przechodzi płynnie w zabudowę z okresu austro-węgierskiego by w końcu odsłonić nowoczesne osiedla i hotele. A wszystko to w długiej na kilkanaście kilometrów dolinie nad rzeką Miljacką. Tutaj będzie okazja porozmawiać o zapalnych bałkańskich kwestiach. Ślady walk, które toczyły się na terenie Bośni mają w Sarajewie znaczenie szczególne jako pozostałości po czteroletnim oblężeniu miasta podczas ostatniej wojny. Dziś Sarajewo to miasto kontrastów – wspomnienie cierpień ostatniego konfliktu oraz hucznej, bałkańskiej zabawy w atmosferze tolerancji i braterstwa. Miasto muzułmanów, setek meczetów i równie wielu ‘kafan’ i klubów, w których ciężko znaleźć niepijących. No i oczywiście czeka na nas słynna bałkańska kuchnia! To tutaj zjemy najlepsze čevapćići, burek, baklavę i wiele innych smakołyków. Drugi nocleg w Sarajewie.

Dzień 6

Dziś lepiej poznajemy Sarajewo. Udajemy się na najlepsze punkty widokowe na wzgórzach, odwiedzamy historyczne miejsca poznając historię oblężenia miasta podczas ostatniej wojny. Odwiedzimy Koševo, górę Trebević (punkt widokowy, tor saneczkowo-bobslejowy zbudowany na Olimpiadę Zimową ‘84) opuszczony restoran Osmica z panoramą miasta, Zmajevac, Čavljak. Pożegnanie miasta regionalną kolacją w kultowej restauracji na Baščaršiji.

Dzień 7

Dziś zaczyna się serbska część wyprawy. Po śniadaniu opuszczamy bośniacką stolicę i przez malownicze tereny ‘Romaniji’ kierujemy się do Wyszegradu – miasta znanego z XVI-wiecznego tureckiego mostu – głównego bohatera słynnej powieści “Most na Drinie” noblisty Ivo Andricia. Odwiedzimy także okazały ‘Andrićgrad’ czyli dzielnicę-miasto poświęcone serbskim bohaterom narodowym zbudowane z inicjatywy reżysera Emira Kusturicy. Koło południa dojeżdżamy do miejscowości Mokra Gora, skąd udamy się w podróż zabytkową kolejką wąskotorową Szargańską Ósemką. Jej trasa wiedzie przez 22 tunele, a nachylenia sięgają 18‰. Późnym popołudniem dojeżdżamy do Gučy, która na czas festiwalu trębaczy zamienia się w serbską stolicę muzyki i tańca. Czas na nocną bałkańską zabawę z trąbkami w tle.

Dzień 8

Zabawa na festiwalu.

Dzień 9

Przejazd do Nowego Sadu, jednej z perełek Dunaju z zabudową austro-węgierską i kameralnymi uliczkami. Nowy Sad jest stolicą wieloetnicznego regionu Wojwodiny, miastem zabawy, kultury i bogatego życia nocnego. Wejdziemy na Twierdzę Petrovaradin, jedną z największych twierdz w Europie, gdzie corocznie odbywa się Festiwal Muzyczny EXIT. Na pożegnalną kolację zapraszamy do restauracji z kuchnią regionalną Wojwodiny i Serbii.

Dzień 10

Po śniadaniu wyjazd do Polski. Dojazd do Katowic ok 20:00.

Cena

1380 zł + 350 EUR

W CENIE

Transport busem, opłaty drogowe, ubezpieczenie KL NNW, 8 noclegów ze śniadaniami, opieka doświadczonego pilota, wstępy do Parku Narodowego UNA, Tunelu Zbawienia, Meczetu Gazi-husrev bega, Drvengradu, przejazd kolejką wąskotorową Szargańska Ósemka, opłaty za taksy klimatyczne, opłatę za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

PŁATNE DODATKOWO

Wyżywienie poza śniadaniami. Stołować będziemy się w lokalnych knajpach albo sami będziemy przygotowywać jedzenie z grilla. Na dodatkowe wyżywienie należy przygotować się na kwotę około 15 EUR na dzień.

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość