Wyjazdy » Samolot

Aktywna Bośnia
Trekking + zwiedzanie

Termin

08.06.2019 - 16.06.2019

Zapisz się

Dzień 1

Wylot z Warszawy.
Przylot do stolicy Serbii – Belgradu, zakwaterowanie w hostelu i wspólny wieczór integracyjny w jednej z lokalnych knajpek.

Dzień 2

Zwiedzanie Belgradu – m.in.: słynna twierdza z pomnikiem zwycięzcy oraz kompleksem parkowym Kalemegdan, największa na Bałkanach cerkiew – św. Sawy, artystyczna dzielnica Skadarlija. Po obiedzie przejazd minibusem do Sarajewa.

Dzień 3

Zwiedzanie stolicy Bośni i Hercegowiny – najbardziej magicznego i najciekawszego miasto na całych Bałkanach. Sarajewo to tygiel kilku kultur i religii. Baščaršija (Stare tureckie miasto) przechodzi płynnie w zabudowę z okresu austro-węgierskiego by w końcu odsłonić nowoczesne osiedla i hotele. A wszystko to w długiej na kilkanaście kilometrów dolinie nad rzeką Miljacką. Tutaj będzie okazja porozmawiać o zapalnych bałkańskich kwestiach. Ślady wielu walk, które toczyły się na terenie Bośni mają w Sarajewie znaczenie szczególne jako pozostałości po niewyobrażalnym wręcz, czteroletnim oblężeniu miasta podczas ostatniej wojny bałkańskiej. Dziś Sarajewo to miasto kontrastów – wspomnienie cierpień ostatniego konfliktu oraz dzikiej bałkańskiej zabawy w atmosferze tolerancji i braterstwa. Miasto muzułmanów, setek meczetów i równie wielu ‘kafan’ i klubów, w których ciężko znaleźć niepijących.

Dzień 4

Po śniadaniu przyjedzie po nas miejscowy kierowca, by zawieźć nas na olimpijską górę Bjelašnica do wioski Umoljani (1275 m n.p.m.), gdzie zobaczymy nekropolię stećków (kamiennych średniowiecznych nagrobków) wpisaną na listę UNESCO. Stamtąd udamy się na trekking górski przez Gradinę, Studeni Potok do Lukomiru (1495 m n.p.m.) – najwyżej położonej zamieszkałej wioski w Bośni i Hercegowinie. Część naszej drogi będzie prowadzić nad kanionem Rakitnicy – najgłębszym kanionem w Bośni i Hercegowinie, którego głębokość dochodzi momentami do 1000m. Po trekkingu czekać będzie na nas regionalny obiad. Nocujemy w Lukomirze, gdzie będziemy mieli okazję porozmawiać z mieszkańcami o życiu w górach.

Czas trwania trekkingu 4-5 h, trasa ma około 10 km + zejście na punkt widokowy na kanion.
Przewyższenie 250 – 300 m, mało podejść, lekki trekking, rozgrzewka przed kolejnymi dniami.

Dzień 5

Po regionalnym śniadaniu udajemy się na na trekking z Lukomiru do wioski Kašici, nasza droga będzie prowadzić nadal wzdłuż kanionu Rakitnicy, po drodze zobaczymy Jezioro Blatačko położone na wysokości 1150 m n.p.m. Z wioski, która będzie naszym punktem docelowym odbierze nas lokalny kierowca.

Czas trwania trekkingu 10 h, trasa ma 25 km.
Przewyższenie 1000 m, przez większość czasu trasa prowadzi w dół. Schodzimy z Lukomiru (1495 m n.p.m.) do Kašici (400 m n.p.m.)

Dzień 6

O poranku chwila czasu na regenerację, następnie przejedziemy do Parku Przyrody Blidinje, skąd z Risovca (1300 m n.p.m.) wyruszymy na trekking do schroniska na Vilincu (około 4 – 5 h trekkingu). Nocujemy w schronisku na wysokości 1961 m n.p.m. z widokiem na najwyższy szczyt Čvršnicy – Pločno. Opiekun schroniska będzie czekał na nas z rozpalonym ogniskiem i lokalnymi potrawami z grilla.

Czas trwania trekkingu (4-5 h), trasa około 12 km.
Przewyższenie do 650 m, przez większą część ścieżka idzie w górę.

Dzień 7

Trekking ze schroniska Vilinac do Risovca, wejdziemy na drugi najwyższy szczyt pasma Čvršnica – Veliki Vilinac* (2113 m n.p.m.), a następnie pomaszerujemy w stronę masywu skalnego Hajdučka Vrata (2000 m n.p.m.) i zejdziemy do Risovca, gdzie będzie na nas czekał samochód, który zawiezie nas na nocleg do Mostaru.

Czas trwania trekkingu (7 – 8 h), trasa około 18 km.
Przewyższenia 800 – 900 m. Kilka łagodnych podejść, ale przez większą część trasy schodzimy.

*Wejście na Veliki Vilinac i z powrotem do schroniska trwa około 80 min + chwila oddechu na szczycie, jeśli ktoś będzie zmęczony będzie mógł zostać w schronisku, a schodząc ze szczytu dołączy do dalszej części trekkingu.

Dzień 8

Po śniadaniu i porannym relaksie zwiedzamy Mostar – poznamy historię Starego Mostu, przejdziemy Kujundžiluk – najbardziej klimatyczną, bazarową uliczką Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. W czasie wolnym zaproponujemy między innymi spacer pod pomnik Bruce’a Lee i piknik nad Neretwą. Po południu udamy się na dworzec kolejowy, skąd ruszymy w podróż pociągiem do Sarajewa. Pojedziemy wzdłuż kanionu szmaragdowej Neretwy między górami Prenj i Čvršnica, przemierzymy kilkadziesiąt wiaduktów i mostów, by po około 2 godzinach wrócić do stolicy Bośni.

Dzień 9

Z samego rana wsiadamy do minibusa, który zawiezie nas na lotnisko do Belgradu.
Odlot samolotu o godzinie 14:05. Przylot do Warszawy 15:45.

Cena

950 zł + 300 EUR

Cena zawiera:8 noclegów ze śniadaniami ( + 3 obiadokolacje podczas trekkingu przygotowywane przez gospodarzy), poczęstunek lokalnymi specjałami (rakija, wino, suszona wołowina, sery), opiekę polskojęzycznego pilota – pasjonata regionu, opiekę lokalnego przewodnika górskiego podczas górskiego trekkingu, zwiedzanie Belgradu, Sarajewa, Mostaru, transport w górach i transfer z Belgradu do Sarajewa i z powrotem, podróż koleją na relacji Mostar – Sarajewo, ubezpieczenie KL NNW, opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera: dodatkowych posiłków i ewentualnych biletów wstępu do odwiedzanych obiektów, transportu do Belgradu. Można również dołączyć w Sarajewie.
Opcje przelotu z Warszawy, Berlina, Malmo do Belgradu lub z Budapesztu do Sarajewa. Ewentualnie można wykorzystać połączenia Flixbusa.

Wycieczka ma charakter trampingowy i odbywa się w kameralnej grupie 6-7 osób. Podczas wyprawy grupie towarzyszy polskojęzyczny pilot. Trekking w górach odbywa się pod opieką lokalnego przewodnika górskiego. Trasy trekkingu nie są bardzo wymagające, wymagają jednak dobrej kondycji fizycznej. Każdy z uczestników powinien zabrać ze sobą podręczny plecak do wędrówki po górach. Bagaż główny na czas wędrówki po górach będzie można zostawić u naszych lokalnych znajomych. Prosimy również o zabranie śpiwora (względy higieniczne). W większości obiektów noclegowych mamy pościel, w schronisku górskim na Vilincu są tylko ogólnodostępne koce, którymi można się przykryć.

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y? Skorzystaj z formularza i wyślij nam wiadomość